Alparslan Kuytul tahliye edildi

Eski Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Yöneticisi Alparslan Kuytul’un da ortalarında olduğu 4’ü tutuklu 13 sanığın, iş insanı Koray Sarısaçlı’nın kaçırılıp alıkonulması ve bir hekimin tehdit edilmesiyle ilgili 30 yıl 6’şar ay ile 38 yıl 6’şar aya kadar değişen oranlarda mahpus cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi.

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu yargılanan Kuytul, Erol Ardıç, R.T. ve H.A, bulundukları cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Tutuksuz sanıklar A.A, E.T, E.E, Ü.B, R.B, A.B, V.T, Ş.S. ve Y.T. ile avukatları mahkeme salonunda hazır bulundu.

SEGBİS kaydıyla savunması alınan sanık Alparslan Kuytul, müşteki Sarısaçlı’nın evraka yansıyan beyanlarını kabul etmediğini belirterek, “İddia edilen adam kaçırma olayı kurgudan ibarettir. Ben kimsenin kaçırılması üzere bir talimat vermedim. Ortada bir hata örgütü yoktur. Kimseye zorla senet imzalatılmadı. Suçlamaları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim.” dedi.

Tutuklu sanık Erol Ardıç ise rastgele bir adam kaçırma olayına karışmadığını öne sürerek, “Ben adam kaçırmak maksadıyla araba plakası değiştirmedim. Olaya karışan otomobilde benim parmak izim yoktur. Cürüm örgütü üyesi değilim. Suçlamaları reddediyorum. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim.” beyanında bulundu.

Diğer sanıklar da tahliye ya da beraatlerini istedi.

Beyanların akabinde görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, belge kapsamındaki kanıt durumu, sanıkların üzerlerine atılı cürmün vasıf ve mahiyeti, bu basamakta isimli denetim önleminin yetersiz kalması ve tutuklama önleminin ölçülü oluşu da dikkate alınarak tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Avukat beyanlarının akabinde orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ile R.T’nin tahliyesine, öteki sanıkların mevcut halinin devamına hükmederek eksik konuların giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir