Ankara – Sivas hızlı treni 1 yaşında

BURSA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, 26 Nisan 2023 tarihinde hizmete açılan Ankara – Sivas Yüksek Süratli Tren Hattı’nın 1. yıl dönümüne erişmesinin memnunluğunu ve gururunu yaşadıklarını belirterek, “Mevcutta Ankara- Sivas ortasında günde karşılıklı 3+3 sefer olarak işletilen yüksek süratli trenler ile 1 yılda 1 milyon kişi seyahat etti. Günlük ortalama 2 bin 500′ cilt fazla yolcu taşınırken günlük en yüksek yolcu sayısı 4 bin 209 kişi oldu” diye konuştu.

“ANKARA-SİVAS 603 KİLOMETREDEN 405 KİLOMETREYE DÜŞTÜ”

Uraloğlu güzergâh üzerindeki vilayetlerde yaşayan vatandaşların da yüksek süratli tren ile tanıştığını anımsatarak, “Proje ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas vilayetlerimizi YHT konforu ile tanıştırdık. Ankara-Sivas ortasındaki aralık 603 kilometreden 405 kilometreye, 12 saat olan seyahat müddeti 2 saate, Ankara-Yozgat ortası 1 saate düşürüldü. TCDD Nakliyecilik tarafından işletilen Ankara – Sivas YHT ile kentler ortası seyahat mühleti kısaldı, konforu arttı.” diye konuştu.

“ANKARA – SİVAS YÜKSEK SÜRATLİ TREN SINIRI İLE 1,3 MİLYON VATANDAŞIMIZ YHT İLE SEYAHAT ETME İMKÂNINA ERİŞTİ”

Uraloğlu, hizmete alınan yüksek süratli tren çizgisi ile Kırıkkale, Yozgat ve Sivas vilayetlerinin de Ankara merkezli yüksek süratli tren ağına bağlandığının altını çizerek, bu vilayetlerde yaşayan yaklaşık 1,3 milyon vatandaşın da YHT ile seyahat etme imkânına kavuştuğunu söyledi. Ankara – Sivas YHT seferlerinin Ankara, Kırıkkale, Yozgat, Sivas istasyonlarında durduğunu belirten Uraloğlu, “13 Mart 2024 tarihinde hizmete giren Sorgun YHT Garı ve Akdağmadeni YHT istasyonu ile duruş noktalarını arttırdık. Sorgun YHT Garı, 240 bin, Akdağmadeni YHT İstasyonu ise 135 bin yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Tıpkı vakitte Sivas -Malatya bölgesel treni ile YHT kontaklı kombine nakliyat yapılabiliyor. Böylelikle Malatya’ya ulaşmak daha konforlu ve daha kısa vakit alıyor” formunda konuştu.

“4 MAYIS İTİBARİYLE SİVAS – İSTANBUL ORTASINDA EKSPRES VE AKTARMASIZ YHT SEFERLERİ BAŞLIYOR”

Bakanlık olarak yaptıkları her hizmeti vatandaşın muhtaçlığı ve talepleri doğrultusunda hayata geçirdiklerinin altını çizen Bakan Uraloğlu, “Yolculardan gelen aktarmasız Sivas-İstanbul sefer talepleri doğrultusunda çalışmaları tamamladık. 4 Mayıstan itibaren Sivas- İstanbul ortasında ekspres ve aktarmasız yüksek süratli tren seferlerimiz başlayacak. Sivas’tan saat 13.00’da hareket ederek İstanbul’a 20.08’de, İstanbul’dan da 08.40’ta hareket ederek Sivas’ a 15.58’ de ulaşacak. İstanbul-Sivas seferi 7 saat 18 dakika, Sivas-İstanbul seferi ise 7 saat 8 dakika sürecek.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir