Gazeteci Sedat Yılmaz’a gözaltında işkence iddiası: İşitme kaybı yaşadı

Diyarbakır’da gözaltına alınan gazeteci Sedat Yılmaz, Ankara’da polislerin saldırısına uğradığını söyledi. Yılmaz’ın başına isabet eden tekmeden ötürü işitme kaybı yaşadığı belirtildi.

Mezopotamya Ajansı’nın aktardığına nazaran, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir soruşturma münasebet gösterilerek dün 15 başka kentte meskenlere düzenlenen baskınlarda Diyarbakır’da gözaltına alınan Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Dicle Müftüoğlu, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Sedat Yılmaz ve eşi Selma Yılmaz ile İstanbul’da gözaltına alınan Sedat Yılmaz’ın kardeşi Filiz Yılmaz Ankara’ya getirildi. Belgeye getirilen 24 saatlik avukat görüş kısıtlamasının ardından avukatlarıyla görüşen Yılmaz ve Müftüoğlu, Ankara’ya otobüsle getirilirken 15 saat boyunca kelepçe ile tutulduklarını, 24 saat boyunca da aç bırakıldıklarını öne sürdü.

Avukatı ile görüşen Yılmaz, seyahatin akabinde Ankara polisine teslim edildiği esnada araca bindirildiği sırada sağında bulunan bir polisin başına tekme attığını, kulağında işitme kaybı ve şiddetli ağrılar yaşadığını söyledi. Taarruz sırasında hakarete maruz kaldığını belirten Yılmaz, 15 saat boyunca kelepçe ile tutulmalarından dolayı boyun ve kol bölgesinde de şiddetli bir ağrının olduğunu aktardı. “Sohbet” ismi altında ajanlık dayatmasına maruz kaldığını belirten Yılmaz, tekrar hakaretlere maruz kaldığını söyledi.

Avukatlar, Yılmaz’ın darp raporu için hastaneye götürülmesi için teşebbüslerde bulundu. Gözaltındaki gazeteciler ayrıyeten, avukat görüşmesinde, susturulamayacaklarını ve yazmaya devam edeceklerini belirterek, “Her türlü baskıya karşın yolumuza, gayretimize devam edeceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir