Gültekin Uysal: Bu kararları alanlar başı dik bir şekilde dolaşamayacaklar

Altılı Masa; YSK üyelerine hakaret ettiği argümanıyla 2 yıl 7 ay 15 gün mahpusa mahkûm edilen ve bu cezanın nihaileşmesi durumunda siyasi yasaklı hale gelecek olan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek için Saraçhane’ye geldi. İmamoğlu, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın ardından kürsüye Demokrat Parti önderi Gültekin Uysal çıktı. Siz ıslahat yapmayın, sizden bir şey beklemiyoruz. Kötülük yapmaktan vazgeçin” diyerek iktidara seslenen Uysal, “Bu kararları alanlar başı dik bir halde dolaşamayacaklar” tabirlerini kullandı. 

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu: Asla başınızı öne eğmeyin, 6 ay kaldı, iktidar olmak için geliyoruz!
TIKLAYIN | Altılı Masa, Saraçhane’de | İmamoğlu: Onları gönderecek 6 siyasi partinin başkanı burada!

Babacan’dan sonra kürsüye Demokrat Parti başkanı Gültekin Uysal çıktı. Uysal, şu sözleri kullandı:

Kalk yiğidim dağ başını duman almış. Aslan hissesini aslan olmayanlar almış.’ 

Tarihi bir günde buradayız. Türk milletinin tarihi yürüyüşünde bir değerli kilometre taşının bulunduğu noktadayız. Büyük keder içindeyim. Milletim için, devlet için, geleceği karartılan gençler ismine keder içindeyim. Bu büyük ülke, bu büyük millet bu kadar berbatlığı hak etmiyor. 

Zalim zulmünü celladına yaptırırmış. Zalime, onun cellatlarına, uşaklarına karşı bir büyük çabayı burada başlatıyoruz. Daima birlikte kelam milletindir diye haykırıyoruz. 

6 Mayıs 2019 Türk demokrasisi için kırılmanın yaşandığı bir tarihtir. İstanbul’da millet iradesiyle seçilen İmamoğlu’nun yetkisinin alındığı tarihtir. Ulusal iradenin önüne set çekilmez. Milletin gücü o duvarları her daim yıkıp atmıştır. 

Dün İmamoğlu’na bu cezayı verdiler lakin bilsinler ki bu kararın nokta kadar milletin vicdanında karşılığı yoktur. Bu kararı alanları biliyoruz. Aldıranları biliyoruz. 

Onların adaleti esasen Deniz Feneri davalarında batmıştır. Adaleti sistematik bir halde bu memleketi uygulayanlara haykırıyorum; isminiz ak olacağına alnınız ak olsaydı. Bu kararları alanlar başı dik bir biçimde dolaşamayacaklar. 

Siz ıslahat yapmayın, sizden bir şey beklemiyoruz. Kötülük yapmaktan vazgeçin, FETÖ’cülerin size bıraktığı hukuksuzluğu icat etmekten vazgeçin. 

“Dünümüzü çalanlara yarınlarımızı çaldırtmayacağız”

O nedenle aziz İstanbullular işaret fişeğini bugün buradan yaktığımız hukuk uğraşımızın demokrasi çabamızın önünde sonunda milletin iradesi ile tarihin tecelli edeceği gün milletimiz iradesini ortaya koyacaktır. Onların tek bir argümanı ideali ve davaları var; onlar bir kişinin ailesinin ve şurekâsının iktidarı ve memnunluğu için arbede veriyorlar. Halbuki bizler bugün ne kadar haklı olduğumuz, ne kadar hakikat olduğumuz ortaya çıkıyor. Altılı masa etrafında bir ortaya gelmiş olanlar yek beden olanların demokrasi diye bir arbedesi var. Korkusuzca yaşama hürriyeti ismine bir problemi var. Bu ülkede fırsat eşitliği diye bir hengamesi var. Herkesin hukukundan emin olduğu bir Türkiye’yi kurmak üzere bir ideali çabası arbedesi var.

İşte bugün buradan yalnızca İstanbullumuz değil, çatlamış toprakların hasretini dindirmek için her biriniz her birimiz Türkiye’nin üzerine örülen kademe kademe her gün rengi yoğunlaşan bu örtüyü atıp kaldırmak ismine bu yüreği ve iradeyi taşımalıyız.

Bugün bu büyük ülkenin her şeyini çalanlar, çaldıkları yetmedi sandığı çalmaya kalktılar. Dünümüzü çalanlara yarınlarımızı çaldırtmayacağız. Belediye liderimize milletin helal oylarını tekrar helal ettirdiniz.”


  • TIKLAYIN – İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay 15 gün mahpus cezası verildi; karar katılaşırsa ’siyasi yasak’lı olacak!
  • TIKLAYIN – Ekrem İmamoğlu’na ‘siyasi yasak’ süreci nasıl işleyecek, İstanbul Belediyesi’ni kim yönetecek; 10 soruda İmamoğlu dosyası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir