Hukukçu Prof. Dr. Fikret Eren: Erdoğan üçüncü defa seçilemez, söz konusu madde değişmedi

Duayen hukukçu Prof. Dr. Fikret Eren, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halk tarafından iki sefer seçildiğini hatırlatarak, “Üçüncü kez seçilemez, kelam konusu unsur değişmedi. AYM ve YSK ne diyecek bakacağız” dedi.

 Son dönemlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘na açıktan takviye veren Eren, Sözcü’den Hürmet Öztürk’e konuştu. Prof. Eren, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin hem bilimsel hem siyasal istikametten de gelişmesine bilim insanı olarak katkıda bulunmak yurttaşlık vazifesidir. Bu uğurda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’yla bilimsel araştırmalara katkı veriyorum. Ben, olayın siyasi tarafına karışmıyorum. Biz yalnızca nesne, bilgi araştırma sonuçlarını veriyoruz; o da kıymetlendiriyor. Sayın Kılıçdaroğlu, oldukça donanımlı bir formda gerek yerli, gerekse yabancı bilim, sanat ve siyaset adamlarıyla bir birliktelik içinde olduğunu, Türkiye’nin geleceği tarafından her türlü sorumluluğun arayışı içinde olduğunu görüyorum.”

“Kılıçdaroğlu’nun tarafsız olacağına büyük oranda inanıyorum”

Türkiye’nin geleceğine örnek olacak, olumlu hizmetlerde bulunacak herkese gerekli sunumları yaptığını kaydeden Prof. Dr. Eren, “Bir ülkeyi yönetmek, o ülkenin toprağına, taşına, insanına, sanayisine, iktisadına renk vermek, katkıda bulunmak kolay değil. O taraftan ben ilgisini uygun görüyorum ve Kılıçdaroğlu’nun tarafsız olacağına büyük oranda inanıyorum” görüşünü lisana getirdi.

“Yabancı birinin danışmanlık vermesi berbata alınamaz”

Türkiye’nin kalkınmaya, bilimsel birlikteliğe, barışa muhtaçlığı olduğunu kaydeden Eren, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yüzümüz güler, cebimiz dolarsa daha memnun olacağımız düşünüyorum. Bilim bizim kültürümüzde çok kıymetli yer alır. Nerde olursa olsun, Çin’de olsa bile git, orta, bul diye bir görüş vardır. Bilim adamı olarak ben buna inanırım. Sayın Kılıçdaroğlu bu anlamda hem iç bilim adamlarına, danışmanlara, hem dış bilim adamlarına, danışmanlara değer verdiğini görüyorum. Bu doğrudur. Bunu yabancısı, yerlisi ulusalı olmaz. Her yerden arayıp bulacağız. Bu manada bunu makus bir şey olarak görmüyorum.

Bilimsel araştırma bugün Türkiye’nin muhtaçlık duyduğu bir ihtiyaç. Türkiye’nin hem siyasal, ekonomik, toplumsal taraftan gelişmeye muhtaçlık var. Bunu hangi akıl, hangi ruh, hangi milliyet, hangi insan verirse versin Türkiye için yararlarını tartıp ölçeceksin. Yani yabancı bir danışmanın danışmanlık vermesi berbata alınamaz.”

“Atatürk’ün çabucak her alanda yabancı danışmanları da vardı”

Atatürk devrinde de yabancı danışmanların vazife yaptığını kaydeden Prof. Dr. Fikret Eren, açıklamasını şöyle dürdürdü:

“Atatürk’ün çabucak her alanda yabancı danışmanları da vardı. Hitler’den kaçan dünya çapında ünlü bilim insanları Atatürk vaktinde Türkiye’ye geldi. Atatürk’ün 300 kadar hukuk, iktisat, mühendislik, tıp üzere çok güzide alanlarda çalıştılar. Kimilerinin vatandaş olarak alındığını da biliyoruz.

“Danışmanlık zorla değil, istekle verilir. İstersen kullanırsın, istersen kullanmazsın”

Bir siyaset adamı temsil ettiği parti, bir milletin, devletin buyruğunda olduğu için aslında ihanet etmez. Kendi milletine ihanet eden devlet başkanı düşünmemek lazım. En çok eleştirilen ABD’li Rifkin oldu. Rifkin bugüne kadar birinci kez Sayın Kılıçdaroğlu’na değil daha evvel ABD’ye, 16 yıl Almanya Başbakanı Merker’e, İngiltere’ye ve daha birçok başkana akıl vermiştir danışmanlık vermiştir. Danışmanlık zorla değil, istekle verilir. İstersen kullanırsın, istersen kullanmazsın.

“Kılıçdaroğlu’nun yabancıların kuklalığını yapacağını, ihanet edeceğini hiç düşünemiyorum”

Kılıçdaroğlu, tanıdığım kadarıyla Türk milletine, bu vatana ihanet ya da karşı çıkacağını sanmam. Yabancıların kuklalığını yapacağını, ihanet edeceğini hiç düşünemiyorum. Bunlar bizim ulusal değerlerimizdir. Hiçbir başkan ihanet etmez. Hepsine hürmet ve sevgi duymalıyız.”

Erdoğan’ın üçüncü kere adaylığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kere Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını belirten Prof. Dr. Fikret Eren mevzuyu şöyle açıkladı:

“Hukukun, kanunların ‘süresel uygulanması’ diye bir bahis var. Bir yasa çıktığı andan, kaldırıldığı ana kadar geçerlidir. Artık kanunların uygulanmasında şu prensip var: Bir kanunun bazen tamamı, bazen bir kısmı değiştirilir. 1982 anayasamızın 2017’de değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçildiğinde Anayasamızın kimi unsurlarının, birtakım fıkraları değiştirildi. ‘Cumhurbaşkanı, halk tarafından 5 yıl için seçilir’ deniyor. Bu husus değişmedi. 3. seçim yoktur. Anayasada hala 2 kez seçilir deniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, halk tarafından 2 kere seçilmiştir. 3. sefer bana nazaran seçilemez. Yüksek Seçim Konseyimiz, Anayasa Mahkememiz var. Ne diyeceklerine bakacağız.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir