İstanbul Büyükşehir Belediyesi ‘İmara Aykırı’ Dedi, Üsküdar Belediyesi ve Bakanlık Devreye Girdi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ‘imara aykırı’ olduğu için yıkım kararı aldığı Salacak kıyısındaki kafeler için Üsküdar Belediyesi ile Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı devreye girdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Üsküdar Salacak kıyısında meydanda bulunan kaçak durumdaki kafelerin yıkımı için süreç başlatmış, İstanbul 6. Yönetim Mahkemesi 25 Ağustos 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı almıştı.

Mahkemelik olan kafeler için Üsküdar Belediyesi plan değişikliği hazırladı. “Üsküdar Salacak Harem Doğal Sit Alanı” hudutları içinde kalan ve tescilli kültür varlıklarının bulunduğu meydanda faaliyet gösteren kafeler için hazırlanan plan değişikliği; Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylanarak 16 Mart itibariyle itirazlar için askıya çıkarıldı.

Plan açıklama raporunda yer alan bilgilere nazaran Üsküdar Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü alanın, kıyı kenar çizgisine olan aralığını tespit etti.

Sözcü’den Hasret Güvemli’nin haberine nazaran;Ölçüme göre alanın Kıyı Kanunu ve yönetmeliğinin tesirinde kaldığı ve dava konusu taşınmazın 1 Temmuz 1992 tarihli kıyı kanununda yapılan değişikliklerde belirlenen kurallar doğrultusunda “kısmi yapılaşma” hudutları içerisinde kıymetlendirilebileceği kaydedildi. Belediyenin arşivinde de bir çalışma yapıldı. 1976 tarihli imar planında kelam konusu alanda “mevcut yapılar” işlevinin bulunduğu tespit edildi.

Açıklama raporunda; 431 ada 2 parselde yer alan Paçi Kafe’nin imar barışından yararlanarak 29 Haziran 2019’da bakanlıktan yapı kayıt dokümanı aldığı kaydedildi.

Katibim Kafe’nin de imar barışından yararlanarak 30 Haziran 2019’da yapı kayıt dokümanı aldığı aktarıldı.  431 adada yer alan kafelerin işyeri çalışma ruhsatlarının bulunduğu da belirtildi.

Söz konusu parsellere ilişkin yapı kayıt evraklarının bulunmasını dikkate alan Üsküdar Belediyesi hazırladığı yeni plan çalışmasında, hem Üsküdar hem İstanbul halkı, hem de yabancı turistler tarafından yeme-içme ve oturma yerleri olarak kullanılan değerli yerler niteliğindeki kafelerin, hizmetlerine devam edebilmesi için bulundukları alana “günübirlik tesis alanı” işlevi verdi.

Böylece kelam konusu alan, imar planlarına “meydan” ve “günübirlik tesis alanı” olarak işlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir