Keşan’da ‘triportör’ tepkisi!

Erdoğan DEMİR / EDİRNE (İGFA) – Edirne’de ‘At otomobilleri triportöre dönüşüyor’ projesi kapsamında Keşan’daki yüzün üzerinde arabası triportörle değiştirilmişti.

Keşan Belediyesi’nin triportör projesinde yaklaşık 3 yıldır verilen kelamlara karşın triportörleri kendilerine teslim edilmeyen ve eski Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum başta olmak üzere Keşan Belediyesi yöneticilerinin kendilerine triportör kelamı verdiklerini söyleyen at otomobilcileri Keşan Belediyesi bahçesinde toplanarak aksiyon yaptı.

At otomobilcileri, 3 yıldan bu yana sorunun tahlili için belediye ile görüştüklerini belirterek, “Triportörler için bize kelam verdiler. Lakin kelamlarını yerine getirmediler. Triportörleri alanlart ekmeklerini kazanıyorlar. At otomobillerini koşanlar ekmeklerini alamıyor. Lider triportör vermediği 20 at otomobiline plaka verdi. Bu plakaları kullanın kimse size dokunmayacak dedi. Ormana gide gele bu beygirlerimiz sakat oldu. Bir arkadaşımız ormana gittiğinde 56 bin lira ceza yedi. Daima ormana beygir koşmayacağız. Biz triportörlerimizi istiyoruz. Bu at otomobilleri da Keşan’dan men olsun. Bir at arabası grubu ve atıyla 35 bin TL. Biz ekmeğimizi almak için triportör istiyoruz.Millet artık at otomobiline iş yaptırmıyor, piyasaya çıkıyoruz ekmeğimizi almaya çavuş geliyor, alın beygirlerinizi alın gidin diyorlar. At otomobilleri yasak diyorlar. Yasağı kaldırmamız için birer tane plaka verildi bize. Sizin plkalarınızı görenler size ceza yazmayacak işinize devam edeceksiniz dedi lider beyefendi. Ancak biz ormana gitmekten bıktık, at otomobiline da bu beşerler binmiyor. At arabası ile de işimizi yapamıyoruz” diye konuştu.

Bir at arabacısının hayvanseverlerle ilgili söyledikleri de dikkatleri çekti.

Kendisinin hayvanseverlere seslendiğini belirten bir kişi, “Hayvansever ağabeylerimize, hayvansever kardeşlerimize, arkadaşlarımıza şunu söylüyorum. Biz bu hayvanlara bakamıyoruz esasen. Keşan Belediyesi bize verdiği sözleri yerine getirmedi. Niye bu sözleri yerine getirmiyorsunuz? Bu vatandaşı 4 yıldır oyalıyorsun, koskoca Keşan’ı yönettin. Burada 20 vatandaşımızı mağdur ediyorsun, bu kelamlar verildi. Yerine gelmesi lazım, bunu bakanlıkta biliyor, Murat Kurum Keşan’a geldiğinde bize kelam verdi tokalaştı. Bu kelamlar niçin yerine gelmiyor. Cumhurbaşkanımız bunları hepsini biliyor. Çocuklar paranız bize geldi, 1 milyon 400 bin liranız geldi diyor. Bizim işimizi yapmıyor yazık, günahtır. Sokaktan hayvansever beşerlerle karşılaşıyorum, bana ne diyorlar biliyor musun? Keşan Belediyesi size triportör vermedi mi? Bunlar ayıp şeyler bizim işimizi de yapsın. Biz bunu istiyoruz. Elimize bir plaka verdi haydi yürü Sen burada 4 sene evvel bir yasak koymuşsun, buradan atları kaldırma projesi yapmışsın bu projeyle de Türkiye çapında ödül almışsın. Bu projeyi sen niçin yarım bırakıyorsun ki. Madem kaldırıyorsun tam kaldır, bu 20 vatandaşımızın işini gör. Verdiğin sözleri yerine getir liderim biz sizden bunu talep ediyoruz. Olay budur. Diğer istediğimiz bir şey yok” diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Yakup Balcı’nın kendilerine tekraren kelam vermesine karşın bu kelamı yerine getirmediğini de belirten bir vatandaş, “Bizi meclis salonunda topladı. Bize kelam verdi. Başkan yanımızda bakanı arıyor, bakandan söz aldım diyor. Keşan da yaşayan 20 at otomobilcisi olarak yalnızca hakkımızı istiyoruz. Biz ekmeğimizin peşindeyiz.” Formunda konuştu.

“ŞU BELEDİYEYE PALAVRA MAKİNESİ KOYALIM, MAKİNE YANAR”

Keşan Belediyesi yöneticilerinin geçen yıldan beri kendilerini ‘Bugün/yarın’ diyerek oyaladıklarını tez eden at otomobilcileri, “Bizlere bakanımız, Keşan’a geldiğinde kelam verdi. Ondan sonra Belediye Liderimiz Mustafa Helvacıoğlu da ‘gönderilecek, gelecek, geliyor’ diyerek bizleri daima oyaladı. Para geldi dediler, hesaplarınıza yatacak dediler fakat daima palavra söylediler. Şu belediyeye palavra makinesi koyalım, makine yanar. Bizler verilen kelamların tutulmasını istiyoruz.” dedi.

Öte yandan Keşan’daki at otomobilcilerin artık iş yapamadığını ve bu nedenle de ormana odun toplamaya gitmek zorunda kaldıklarının altını çizen vatandaşlar, bir at arabacısının ormandan odun toplarken yakalandığını ve 56 bin TL ceza yediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir