Süper Lig’in süper kadınları


Futboldaki kadın yönetici sayısı eskiden bir elin parmaklarını geçmezdi. Bugün sadece süper ligin 20 takımında 12 üst düzey kadın yönetici var. Kadın yöneticiler, sırf cinsiyet eşitliğinin sağlanması için bu kulüplerde yer almıyor. Güçlü isimlerin rekabet ettiği kulüplere yönetici olan kadınlar bu konuma bileğinin gücüyle geliyor. Futbol kulüplerinde yönetici olan kadınlar ekonomik ve sosyal hayatta önemli başarılara imza atan isimler arasından seçiliyor. 

Süper Lig’in süper kadınlarını daha yakından tanıyalım…

Esin Güral Argat

Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi

İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladıktan sonra iş yaşamına 1992 yılında kendi girişimi olan Güven Çini ve Seramik şirketiyle başladı. 1998 yılında, Gürok Grubu’nun önemli markalarından LAV’ın konsept aşamasından konumlandırılmasına, üretim prosesinin belirlenmesinden tedarik ağının oluşturulmasına kadar tüm süreçlerinin yapılandırılmasına liderlik etti. LAV markası bugün dünyanın 5. büyük cam üreticisi konumunda.

2008 yılında Gürok Grubu’nun turizm yatırımlarını da yönetmeye başladı. Bu dönemde Ali Bey Resort Side tesisinin açılışını gerçekleştirerek, kısa zamanda, turizm sektörünün birçok prestijli ödülüne sahip olmasını sağladı. 2016 yılında turizmde yurtdışı yatırıma yöneldi ve Maldivler’de “Joali Maldives” markasıyla lüks otel segmentinde başarılı bir giriş gerçekleştirdi. Joali Maldives otellerine 2021 yılında Joali Being’i ekledi.

2009 yılından bu yana, LAV, GCA, Ali Bey, Joali, Lapis Yapı, RYG Makine ve Gürok Kiremit gibi, Türkiye’nin önde gelen tüketici, turizm ve sanayi markalarını bünyesinde bulunduran Gürok Grubu şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyor. Grubun yurtiçi ve yurtdışındaki yatırımlarının ve marka süreçlerinin liderliğini yürütüyor.

TÜSİAD’da üç dönem Yönetim Kurulu Üyeliği görevini üstlendi ve Dijital Dönüşüm Yuvarlak Masası Liderliğini yaptı. Ayrıca, TÜSİAD üyesi olarak Turizm Çalışma Grubu, Bölgesel Gelişme, İş Dünyası ve Sivil Toplum Kuruluşlarıyla İlişkiler Komisyonu, Sosyal İlişkiler Komisyonu, AB Sürecinde Kadın Çalışma Grubu ve Sosyal Politikalar Forumu’nda görev aldı.

Türkiye İş Kadınları Derneği’nin (TİKAD) Yönetim Kurulu’nda ve Girişimcilik Vakfı’nın (GİRVAK) Mütevelli Heyeti’nde yer alıyor. Ayrıca, TÜRKONFED Yönetim Kurulu üyesi olup, Global İlişkiler Forumu’nda görev yapmakta. Kütahya, Afyon ve Uşak bölgesindeki ZAFERSİFED yapılanmasına liderlik etti.    

Cansu Ak Yılmaz

Galatasaray Yönetim Kurulu Üyesi

Galatasaray Lisesi’nden ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Barosu’na bağlı 12 senedir avukatlık yapan Cansu Ak Yılmaz, aynı zamanda tekstil sektöründe faaliyet gösteren bir firma ile Türkiye’nin genç kadın girişimcilerinden biri.

Galatasaraylılar Derneği’nde 2017-2019 yılları arasında sicil kurulunda görev alan Cansu Ak Yılmaz, İngilizce ve Fransızca biliyor.

Mehtap Ferah

Beşiktaş Yönetim Kurulu Üyesi

Lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamlayan Mehtap Ferah, Bilgi Üniversitesi İşletme ve Pazarlama Bölümü’nü bitirdi. İletişim, pazarlama ve yenilenebilir enerji sektörlerindeki ticari faaliyetlerinin yanı sıra özellikle gençlerin eğitimlerine yönelik dernek üyelikleri ve STK çalışmalarıyla dikkat çekiyor. Evli ve iki çocuk annesidir. İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Abide Gülel

Antalyaspor Yönetim Kurulu Üyesi

Antalya Anadolu Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve aynı zamanda Dış Ticaret Fakültesi’ni bitirdi.

İskoçya’da enerji hukuku alanında yüksek lisans yaptıktan sonra Fransa’da uluslararası liderlik üzerine doktorasına başladı.

Abide Gülel, hali hazırda İstanbul’da kurulu Gülel Hukuk Bürosu’nu yönetmektedir, aynı zamanda blockchain hukuku alanında İstanbul Üniversitesi’nde hukukçulara eğitim veren bir şirketin de kurucusudur.

Kıbrıs Çocuk Hastalıkları Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Abide Gülel, Türkiye’de 19 yabancı STK’dan biri olan CILT’de de yönetim kurulu üyeliğine devam etmektedir.

DEİK’de Afrika Togo başkan yardımcılığı görevini üstlenen Gülel, 2016 yılından beri Brüksel’de kurulu Nükleer Hukuk Birliği’ndeki tek Türk yönetim kurulu üyesidir.

Eski bir co-pilot olan Gülel, Finlandiya sokaklarında ralli yaparak spora başladı. Devamında Borusan’ın akademisi BOM’da yarışan tek kadın yarışçıydı.

SÜPER LİG’DEKİ ÜST DÜZEY KADIN YÖNETİCİLER

 FENERBAHÇE

Simla Türker Bayazıt – Yönetim Kurulu Üyesi

Esin Güral Argat – Yönetim Kurulu Üyesi

Selma Altay Rodopman – Yönetim Kurulu Üyesi

 GALATASARAY

Cansu Ak Yılmaz – Yönetim Kurulu Üyesi

Tanur Lara Yılmaz – Yönetim Kurulu Üyesi

BEŞİKTAŞ

Mehtap Ferah – Yönetim Kurulu Üyesi

 ANTALYASPOR

Avukat Abide Gülel – Yönetim Kurulu Üyesi

ANKARAGÜCÜ

Zeynep Karamancı – Başkan Vekili

Gülsen Yılmaz – Yönetim Kurulu Üyesi

Berna Erbilgin Gündoğdu – Yönetim Kurulu Üyesi

SAMSUNSPOR

Arzu Uslu – Başkan Vekili

İlknur Damla Beytekin – Yönetim Kurulu Üyesi

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir