TBMM Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesinin maddeleri kabul edildi

TBMM Genel Heyeti’nde, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin hususları üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Bütçe unsurları kabul edildi.

Teklifin hususları üzerinde söz alan İyi Parti İstanbul Milletvekili Abdul Ahat Andican, 2023 yılı seçimlerine giderken, iktidarın bir taraftan “2053 hayallerini satmaya”, bir taraftan da “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir dünya lideri olduğu illüzyonunu yaratmaya” çalıştığını söyledi.

Andican, “Gerçek bir dünya lideri ‘3 milyar dolar para alacağım’ diye Avrupa Birliği ile bir geri iade mutabakatı yaparak dış dünyada Türkiye’yi para karşılığında bir göçmen deposu olarak kullanabilecekleri izlenimini yaratır mı? Gerçek bir dünya lideri, Rus uçağı düşürülünce ‘Emri ben verdim’ diye kahramanlık şovları yapıp Rusya ambargo uygulamaya başlayınca da ortayı düzeltme rüşveti olarak, daha sonra depolara koyacağı S-400’leri alır mı?” sorularını yöneltti.

Söz alan AKP Küme Başkanvekili Yılmaz Tunç, Andican’a karşılık olarak, “Gerçek bir dünya başkanına Sayın Andican değil, milletimiz karar vermiştir.” tabirini kullandı.

Yılmaz Tunç, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Gerçek bir dünya lideri, dünyanın eli kolu bağlıyken, sizler ‘Rusya’ya yaptırım uygulayalım’ diye kelamlar sarf ederken, arabulucu rolüyle bütün dünyanın takdirini kazanan, tahıl krizini çözen, esir takasını çözen, hem Birleşmiş Milletlerin hem bütün dünyanın takdirini kazanan bir dünya başkanıdır. Suriye’de terör devletine müsaade etmeyen, Mavi Vatan’a sahip çıkan bir başkandır. Azerbaycan’da 30 yıllık işgali sona erdiren ve kardeşlerimize takviye olan bir başkandır. Türk Devletleri Topluluğu Teşkilatını kuran bir liderdir. Gerçek dünya lideri ülkesini 3-4 kat büyüten ve halkın refahını artıran bir önderdir. Vesayetçi, darbeci anlayışı sona erdiren bir başkandır. Andican’ın söyledikleri hakikat olsaydı milletimiz bize 21 sefer bütçe yapma imkanı vermezdi.”

“AK Parti ne ulusaldır ne muhafazakardır”

İyi Parti Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Erkem İmamoğlu hakkında verdiği mahkumiyet kararıyla ilgili, “Kime söylendiği muğlak bu ‘ahmak’ lafına şayet üç seneye yakın mahpus cezası, siyaset yasağı getiriliyorsa Meclis Genel Şurasında yapılan eşkıyalığa ne verilmesi lazım, müebbet mi verilmesi lazım?” diye sordu.

Verilen karardan AKP’nin korktuğunun anlaşıldığını sav eden Cinisli, “Kimden korkuyor? Milletin kendisinden korkuyor. Yirmi yıldır oynanan demokratlık tiyatrosunda da maske kötü halde düşmüş durumda. Bu kürsüden evvelce de birkaç kez lisana getirdiğim gibi AK Parti ne ulusaldır ne muhafazakardır ne de demokrattır.” değerlendirmesini yaptı.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, gündemde minimum fiyat tartışmalarının olduğunu fakat seçim sürecine girildiği için “Acaba seçimde nasıl oy alırım?” korkusuyla bu tartışmaların yürütüldüğünü söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati‘nin, “Dar gelirliye, yoksul fukaraya vermek rahmet getirir” kelamını anımsatan Gülüm, “Gerçek manada minimum ücretlinin, milyonlarca işçinin kederine tahlil üretecek bir adım atılma niyeti olmadığını çok açık bir biçimde görüyoruz. Sadaka mı veriyorsunuz? Çalışanın, işçinin hakkı olan şeyi vermenin kendisini sadaka olarak mı görüyorsunuz ki vermekten bahsediyorsunuz? İşte sizin anlayışınız bu; zira halkın olanı, halkın emeğiyle kazandığını, halkın var ettiği bu ülkenin kaynaklarını siz kendi kaynağınız olarak görüyorsunuz.” değerlendirmesini yaptı.

“Sayın Bakanımıza olan güvenimiz bu bahiste tamdır”

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, sıhhatte insan merkezli yaklaşımla birey ve toplumun sıhhat hakkını en üst seviyede muhafazanın, sıhhat meselelerine vaktinde, uygun ve faal tahlilleri yüksek hizmet kalitesiyle sunmanın, sıhhat hizmet siyasetinin temel hedefi olması gerektiğini söyledi.

Sağlık hizmetlerinde sürekliliği ve erişilebilirliği sağlamak hedefiyle 2018 yılında verdikleri istihdam uygulaması kelamının bugünlerde peyderpey gerçekleştiğini söz eden Taşdoğan, Sağlık Bakanlığı tarafından 85 bin işçi alımının birinci etabı olan 42 bin 500 işçi alımı kapsamında, 31 bin 183 işçinin durumlarına yerleştiğini anımsattı. Taşdoğan, İŞKUR üzerinden alınacak başka çalışanlara ait kura çekimlerinin de gelecek haftalarda tamamlanacağını aktardı.

İlaç temini konusunda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın çözüm noktasındaki kelamlarını anımsatan Taşdoğan, “Sağlık Bakanlığımıza ve Sayın Bakanımıza olan güvenimiz bu hususta tamdır.” dedi.

“Bundan asla ancak asla vazgeçmeyeceğiz, hiç durmayacağız”

CHP Küme Başkanvekili Engin Özkoç, dün 6 yaşındaki çocuğa yönelik adaletsizliği konuşurken bugün Türkiye’nin en büyük kentinin belediye liderinin uğradığı adaletsizliği konuştuklarını söyledi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun haksızlıklar karşısında adalet yürüyüşleri yaptığını anımsatan Özkoç, “Bugün Ekrem İmamoğlu için verdiğimiz çaba aslında kimsesiz, fakir ve çaresiz bırakılan çocuklar içindir. Aslında bugünkü gayret şiddete uğrayan, hor görülen bayanlar içindir; adalet içindir. Allah şahidimiz olsun bundan asla lakin asla vazgeçmeyeceğiz, hiç durmayacağız.” diye konuştu.

İktidara geldiklerinde insanlık onurunu koruyacaklarını, bu nedenle birinci evvel adaleti tesis edeceklerini lisana getiren Özkoç, “Önce adalet olacak ki bu topraklarda, yavrular bu türlü şeylere muhatap olmasın, bu milletin seçimle getirdiği liderler siyasi kararlarla misyonlarından alınmasın.” dedi.

TBMM Genel Şurası’nda, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin hususları üzerindeki görüşmeler tamamlandı. Bütçe unsurları kabul edildi. 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nin hususlarının görüşmelerinin tamamlanmasının akabinde 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin hususlarının görüşmelerine geçildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir