Yeni keşif: Boyun uzunluğu 15 metre olan dinozor fosili bulundu

Journal of Systematic Palaeontology mecmuasında yayımlanan keşif, sauropod isimli tıbbın birinci defa gün yüzüne çıkarılmasından yaklaşık otuz yıl sonra, bilim insanlarının bugünkü Çin’in bulunduğu topraklarda nasıl evrimleştiğini araştırırken yapıldı.

Sauropodlar dört bacaklı, harika uzun boyunlu ve kuyruklu küçük başlı büyük bir otçul dinozor kümesi olarak biliniyor.

Bu kümenin kıymetli üyeleri ortasında Diplodocus, Brachiosaurus ve şimdiye kadar yaşamış en büyük hayvanlardan biri olan devasa Patagotitan bulunuyor.

Sauropodlar bilhassa uzun boyunları ile tanınıyor lakin kümenin üyesi Mamenchisaurus Sinocanadorum isimli çeşidin 15 metreye varan olağandışı uzunluktaki boynu daha evvel görülmemiş bir uzunluğa işaret etti.

Bu rekor kıran özelliğine karşın yaklaşık 70 tonluk Mamenchisaurus Sinocanadorum, nispeten küçük kuyruğu ve gövdesi nedeniyle şimdiye kadar keşfedilen en büyük dinozor çeşidi olmaktan uzak.

Boyunları neden uzun?

Bilim insanları, sauropodların beslenme stratejilerinin bir kesimi olarak uzun boyunları evrimleştirdiklerine ve bu sayede hareket etmek için çok fazla güç harcamadan etraflarındaki çok sayıda yiyeceği tüketebildiklerine inanıyor.

Londra’daki Tabiat Tarihi Müzesi dinozor uzmanlarından araştırmacı muharrir Profesör Paul Barrett, “Bu boyunlar muhtemelen öbür sauropodlarda olduğu üzere gelişmiş beslenmeyle ilgili üzere görünüyor, fakat birden fazla rolü de olabilir.” diye açıkladı.

Prof Barret a nazaran boynun uzunluğu cinsel şovla de ya da günümüzde zürafaların davranışlarına emsal halde, eş ve bölge için savaşan erkekler ortasında boyun vurma müsabakaları için de kullanılmış olabilir. Fakat bu görüşler şimdi spekülasyondan ibaret.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir