KKM sahibi zarar ediyor

Bankalararası piyasa ve Merkez Bankası döviz kuru fiyatları ile özgür piyasa ve bankalardan satış fiyatları ortasında açılan makas kur muhafazalı mevduatta da yatırımcının ziyan etmesine neden oluyor. 3 ay evvel 10 bin dolarlık KKM hesabı yapan tasarruf sahibi dün vade sonu eline geçen TL ile özgür piyasadan 9533 dolar, bankadan ise ortalama 9468 dolar alabildi.

Ekonomi gazetesinden Şebnem Turhan’ın haberine nazaran, son periyotta dövize artan talebe karşılık bankalararası piyasa ile banka ve özgür piyasa döviz satış fiyatları makası 1 lirayı aştı. Yüzde 5-6 düzeyinde oluşan bu fark son haftalarda rekor üstüne rekor kıran kur muhafazalı mevduatı tercih eden mevduat sahiplerini de olumsuz etkiliyor. KKM mevduatlarının vadesi dolduğunda TL ödemeleri Merkez Bankası’nın vade sonu gün için ilan ettiği döviz kuru fiyatından gerçekleşiyor. Tasarruf sahibi vade sonunda aldığı TL ile özgür piyasa ve bankalardan döviz alımı yapmaya kalktığında ise birebir ölçü dövizi alması mümkün değil. 3 ay evvel 10 bin dolar karşılığı KKM hesabı açan bir tasarruf sahibi dün itibariyle KKM’den Merkez Bankası’nın ilan ettiği kur ile 194 bin 300 lira kazanıyor. Lakin hür piyasada dolar/TL 20.38’den süreç görüyor. Yani 3 ay sonra 10 bin dolar yerine mevduat sahibi yalnızca 9533 dolar alabiliyor. 3 aylık ziyanı 467 dolar oluyor.

Kur muhafazalı mevduat hesabı için bankalar Merkez Bankası’nın ilan ettiği döviz kuru üzerinden süreç yapıyor. 3, 6 ve 12 ay vadelerde kur muhafazalı mevduat hesapları açılabiliyor. Ve dövizdeki fiyat değişimlerine nazaran bankaların faiz oranı düşük kalırsa Merkez Bankası yahut Hazine farkı kapatıyor. KKM’ye girdiğiniz gün elinizdeki döviz ölçüsü yahut TL’nizin o gün alabildiği döviz ölçüsünü vade sonunda size banka geri ödemeyi taahhüt ediyor. 10 bin dolar yahut 10 bin doların o günkü TL karşılığını KKM hesabına yatırdığınızda vade sonunda size banka tekrar 10 bin doların TL karşılığını ödüyor.

Bankaların döviz kurunda hem alım satım hem de bankalararası piyasaya nazaran daha yüksek fiyat uygulaması sonrasında özgür piyasada da döviz fiyatları yükseldi. Son haftalarda ise özgür piyasa ve bankalar ile Merkez Bankası ve bankalararası piyasa ortasındaki döviz fiyatları ortasındaki makas ise çok daha fazla açıldı. Bankalararası piyasada dün dolar/TL 19.42 düzeylerinden süreç görürken, Merkez Bankası tarafından ilan edilen ve KKM’de baz alınan dolar/TL düzeyi 19.43 oldu. Hür piyasada dolar/TL 20.38 düzeyinde olurken bankalarda ise dolar 20.47 ile 20.70 lira ortasında süreç gördü. Dün itibariyle 3,6 ve 12 aylık KKM vadesi biten bir mevduat sahibi ise tüm bu kur enflasyonu ortasında ziyan etti. 3 ay evvel 10 bin dolar ile KKM hesabı açan mevduat sahibi dün 194.300 lira aldı. Bu parasını tekrar hür piyasa yahut bankalarda dolar alarak pahalandırmak istediğinde ise özgür piyasadan 9533 dolar, en yüksek kur fiyatı veren bankadan aldığında ise 9386 dolar alabildi. En düşük dolar kurunu veren bankadan ise alabildiği 9491 dolar olarak hesaplandı. Yani vade boyunca 10 bin doları erimiş oldu.

Hesaplama yapıldığında özgür piyasada 3 ayda yüzde 7,38 getiri elde edecekken 10 bin dolarının TL karşılığı, Merkez Bankası kuruyla yüzde 3,30 kazandırdı. KKM yatırımcıları, yeniden 6 ayda özgür piyasada yüzde 9,45 kazanacakken TL karşılığı olarak, Merkez Bankası kuruyla yüzde 4,57, 12 ayda ise yüzde 37,61 kazanacakken yüzde 31,64 ile yetinmek zorunda kaldı.

KKM, 1.9 TRİLYON LİRAYA ULAŞTI

Kur muhafazalı mevduat hesaplarının büyüklüğü 14 Nisan haftası itibariyle 1.9 trilyon liraya ulaştı. Bugün Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 21 Nisan haftası itibariyle yeni datayı açıklayacak. Her ne kadar bayram tatili nedeniyle kısa bir hafta olsa da KKM hesaplarındaki yükselişin sürmesi bekleniyor.(KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir